Shiseido introducerar SHIKULIME MEGA HYDRATING MOISTURIZER, en intensivt återfuktande dag och nattkräm tillhörande Shiseidos hudvårdslinje WASO med hudvård anpassad för en yngre hud och dess behov. Med hjälp av Shikuwasa Lime återfuktas din hud i ansiktet i upp till 48 timmar och ger en hälsosam lyster. SHIKULIME MEGA HYDRATING MOISTURIZER är helt vegansk och har en krämig och mjuk konsistens som känns härlig på huden. Går att använda både dag och natt och passar bäst för dig med en normal till torr hudtyp.
FRÅN JORDEN TILL DITT ANSIKTE: I arbetet med SHISEIDO WASO har Shiseido samarbetat med lokala, japanska bönder verkande i de områden där ingredienserna växer bäst, snarare än konventionella storskaliga leverantörer. Vilket leder till lokala, nya arbetstillfällen och en hög kvalité på odlingarna.
HÅLLBARA FÖRPACKNINGAR: 95% av WASOs burkar består av återvunnen plast och kartonnaget är FSC-märkt. För att dra ner på användningen av plast innehåller burkens lock 30% risskal.
Artikelnummer: 96918
- 2026-04-02
🌟 Herregud – det är en daglig skönhetsboost! 🌟 Från första appliceringen känns min hud intensivt återfuktad, mjuk och strålande på ett sätt som får allt annat jag använt att verka tamt i jämförelse. Den smälter in som en dröm och ger en underbart fräsch känsla utan att vara tung eller klibbig. Formulan verkar på djupet, och jag kan känna hur min hud suger åt sig fukten – den känns levande, fyllig och strålande vacker 💧✨. Efter användning ser min hudton jämnare ut, porerna verkar mindre synliga och det är som att jag har min egen inre glöd på utsidan. Den skapar en perfekt bas för både smink och en naturlig "sminkfri" look.
- 2025-01-06
Väl återfuktande
- 2024-02-25
This cream is a very good moisturiser





