En mjuk borste som passar perfekt till normalt och tjockt hår! Denna lyxiga borste stimulerar hårbotten genom att öka blodflödet till rötterna. Borsten hjälper till att sprida hårbottens naturliga oljor till längderna vilket ger håret styrka och en otroligt vacker glans.
Borsten är tillverkad av högkvalitativa material, vilket möjliggör skonsam men effektiv borstning. Handtaget är gjord av handpolerad cellulosa-plast för att garantera bekväm användning. Den unika gummikudden där borstarna sitter i är gjord för hand och masserar hårbottnet skonsamt under borstning.
Alla Mason Pearson-produkterna är gjorda för att hålla så länge som möjligt. Borstarna tillverkas av de absolut bästa materialen och borsten håller i flera årtionden när dem vårdas rätt.
- Högkvalitativ borste av äkta vildsvinsborst och nylon
- För tunt och normalt hår
- En rengöringsborste medföljer
Artikelnummer: 56908
- 2017-10-16
Jag har skandinaviskt, ganska tunt hår och denna borste river till på ett skönt sätt i hårbotten. Mitt hår känns mjukt och fluffigt när det är nyborstat med denna klassiker. Jag har haft liknande borstar, imitationer från bl a H&M och de har varit mycket svåra att göra rent från gammalt hår och de har dessutom lätt blivit kantstötta, vilket inte är så kul när detta är ett verktyg man kanske har liggandes framme. Med denna borste får man en praktisk rengöringsborste som hjälper till att ta bort smuts, och borsten ser som ny ut efter det. Jag har köpt denna som en investering för mitt hår, visst var den dyr, men förhoppningsvis kan jag ha den i många herrans år.
- 2017-07-18
Bästa borsten jag haft. Har långt och tjockt hår, och denna borstar igenom hela håret och ger volym.
- 2013-08-21
Jag fick hem min borste i veckan. Den gör mitt hår mjuk och härligt. Jag har normaltjockt vågigt till lockigt hår. Med några borst blir mitt hår mer glansigt och mjukt! Har haft en borste från Kicks med svinborst sedan innan, men den borstar inte igenom hela håret. Det gör däremot den här!
- 2013-08-12
Jag har haft min borste i snart ett år, och jag älskar den! Den är perfekt för mitt hår! Jag har vågigt medeltjockt, något torrt, långt hår. Blandningen av nylon och borst gör att mitt hår ser sådär Hollywoodlockigt ut, istället för mina tidigare halvlockiga hårbuntar som bara hängde ner. Håret får en fin volym och ser sammanhängande ut, blir glansigare och mjukare av denna borste. Från att ha tidigare använt schampo och balsam för mycket torrt hår kan jag nu använda de för normalt hår istället. Dessutom har jag märkt en skillnad i hur snabbt mitt hår slits ut. Förut var i princip alla min hårstrån kluvna 3 mån efter senaste frisörbesök. Nu har jag haft fräscht hår i upp till 6 mån innan det behövt toppas igen. Det enda negativa jag har att säga om denna borste (och som drar ner betyget lite) är att jag tycker den är dyr. Det kanske finns billigare kopior som är lika bra...vad vet jag? Men å andra sidan är denna av mycket bra kvalitet och visat sig vara mycket hållbar. Den är dessutom lätt att rengöra med den medföljande rengöringsborsten, ljummet vatten och lite såpa, vilket gör att den aldrig blir sunkig. Som det verkar i nuläget blir denna en engångsinvestering; jag behöver nog aldrig mer köpa en ny hårborste.
