IDUN Minerals Matte Lipstick Jungfrubär - 4 g
Detta högpigmenterade läppstift kombinerar en elegant matt finish med vårdande ingredienser för läppar som känns lika bra som de ser ut. Den krämiga formulan glider smidigt över huden och efterlämnar en intensiv röd nyans med en sammetslen känsla som varar hela dagen.
Hur ser det ut?
Läppstiftet ger en sofistikerad och heltäckande färg med ett glansfritt resultat som inte kompromissar med komforten. Formulan är berikad med mjukgörande nordisk hjortronolja och vitamin E, vilket gör att läpparna behåller sin fuktbalans utan att kännas torra eller strama. Den veganska och parfymfria sammansättningen bygger på högrenade mineraler, vilket gör den skonsam även för den mest känsliga huden. Den formade toppen möjliggör en exakt applicering som framhäver läpparnas konturer med precision.
Passar för
Alla hudtyper · Känslig hud · Vardag & fest · Återfuktning
Vad gör den unik?
- Ger en sammetslen matt finish med intensiv pigmentering
- Innehåller nordisk hjortronolja som vårdar och bevarar fuktbalansen
- Multifunktionell formula som även kan användas som krämrouge på kinderna
- Helt vegansk, parfymfri och dermatologiskt testad
Artikelnummer: 51460
Kategorier:
- 2017-06-29
Jag hade två av de här läppstiften, i färgerna Björnbär och Hjortron, och tyckte att de var jättebra. De var återfuktande, framhävde inte torrheten i mina läppar, hade fin färg och satt bra. Detta varade dock bara i 6 månader, efter det förändrades konsistensen och de började flyta runt på läpparna och fastna i torr hud. Visserligen står det på de flesta läppstift att de bara varar i ett halvår, men enligt min erfarenhet håller de sig oftast fina betydligt längre tid än så. Så läppstiften är jättebra, men de håller inte så länge.
- 2017-06-15
Detta läppstift gav mjuka läppar med en stark men fin färg.



