Elizabeth Arden Green Tea Citron Freesia Eau de Toilette - 100 ml
Elizabeth Arden Green Tea Citron Freesia är en strålande damparfym som kombinerar sprudlande citrus med eleganta blomnoter för en omedelbart upplyftande känsla. Denna parfym skapar en harmonisk balans mellan energi och rogivande lugn, vilket gör den till ett självklart val för en modern och medveten livsstil.
Hur doftar den?
Denna Elizabeth Arden Green Tea parfym inleds med en gnistrande energi från bergamottessens och citrongräs som möter en subtil kryddighet från svartpeppar. I parfymens hjärta vilar en blommig harmoni av freesia och jasmin sambac, vilket ger kompositionen en feminin och luftig karaktär. Basen avrundas med mate absolute, vit björk och mysk, vilket skapar en balanserad och ren finish på huden. Det är en Elizabeth Arden fräsch citrusparfym som känns både naturlig och elegant under hela dagen.
Doftprofil
Fräsch · Blommig · Citrusaktig
Doftfamilj:
Passar för
Alla som älskar friska parfymer · Vardagsbruk · Vår & Sommar · En medveten livsstil
Vad gör den unik?
- Livfull komposition med bergamott, freesia och mate absolute för en unik fräschör.
- Helt vegansk formula där 86 % av ingredienserna är biologiskt nedbrytbara.
- Framställd med naturligt extraherad alkohol för en högkvalitativ och ren parfymupplevelse.
- Hållbart framtagen förpackning med återvinningsbar glasflaska och FSC-certifierat material.
Vanliga frågor
Hur upplevs parfymen i Elizabeth Arden Green Tea Citron Freesia?
Parfymen är en livfull och harmonisk blandning av krispiga citrusnoter, lätta blommor och en mjukt träig bas. Den känns uppfriskande och ren på huden, med en elegant twist av freesia och citrongräs som ger karaktär utan att ta över.
När passar det bäst att bära denna Elizabeth Arden Green Tea parfym?
Tack vare sin lätta och energigivande profil är den idealisk som dagparfym, särskilt under årets varmare månader. Den är ett utmärkt val för tillfällen när du vill ha en parfym som förmedlar en nyduschad, naturlig och vitaliserad känsla.
Artikelnummer: 112040
- 2023-06-24
Mycket lätt Edt med god somrig doft. Håller nog inte en hel dag utan får sprayas flera gånger.





