Stress Positive Eye Lift reducerar de negativa effekterna som stress kan ha på huden kring dina ögon. På bara några minuter kommer den här snabbverkande fusionen mellan mask och creme att dämpa svullnad, lugna rodnad samt ge rikligt med utslätande fukt.
Egenskaper:
- Slätar ut och ger en lätt liftingkänsla.
- Reducerar svullnad/påsighet runt ögonområdet.
- Återställer fukt och stärker hudens barriärfunktion.
- Tonar ner mörka ringar och ger fin lyster.
Artikelnummer: 68598
- 2020-12-13
Känns s en väldigt tunn gel. Efter 10 min varken känns el syns ngn skillnad. Synd då jag ofta är mkt positiv till märket. .
- 2018-10-14
Det här är en väldigt bra ögonkräm även om jag inte märker så mycket av att den dämpar svullnader. Dock har jag väldigt lätt för att få lite ödem på ögonlocken oavsett vad jag använder för ögonkräm. Jag har den ju bara runt ögonkonturen och inte på ögonlocken förstås. Men i övrigt uppfyller ögonkrämen vad den lovar. Vårdar och tar bort mörka ringar efter t. ex. sömnlösa nätter. Tycker det är lagom konsistens på krämen också. En del är för rinnuga och en del känns som vax. Den här är dock perfekt.





