Clarins Self Tanning Milky Lotion 125 ml

Denna återfuktande brun utan sol-lotion för både ansikte och kropp ger en naturligt solkysst lyster oavsett årstid. Den silkeslena formulan smälter mjukt in och bygger gradvis upp en jämn, gyllene ton som ser autentisk ut.

Hur fungerar den?

Den krämiga texturen har en lätthet som påminner om en klassisk kroppsmjölk, vilket gör appliceringen smidig och behaglig utan att lämna en kladdig hinna. Formulan arbetar med ett växtbaserat komplex som utvecklar en hållbar färg efter bara några timmar, samtidigt som huden får intensiv näring. Ekologiskt fikonextrakt och aloe vera samverkar för att bibehålla hudens fuktbalans i upp till 24 timmar, vilket motverkar den torrhet som brun utan sol-produkter ibland kan orsaka. Resultatet är en mjuk, strålande hud med en diskret och fräsch doft av fikon.

Passar för

Alla hudtyper · Ansikte & kropp · Återfuktning · Solkysst lyster

Vad gör den unik?

  • Innehåller ett 100 % naturligt utvunnet self tan-komplex med DHA och erytrulos för en jämn och naturlig färgton
  • Säkerställer intensiv återfuktning i 24 timmar tack vare ekologiskt fikonextrakt
  • Berikad med aloe vera som lugnar huden och hjälper till att bevara fuktnivåerna
  • Icke-komedogen formula som inte täpper till porerna, vilket gör den utmärkt även för ansiktet

Vanliga frågor

Hur använder man Clarins Self Tanning Milky Lotion för bäst resultat?
För en helt jämn färg bör du exfoliera huden noggrant innan applicering. Massera in lotionen med cirkulära rörelser över ansikte och kropp, var extra försiktig vid hårfäste och ögonbryn, och tvätta händerna noggrant direkt efteråt.

Passar Clarins Self Tanning Milky Lotion för känslig hud?
Ja, den krämiga formulan är mycket skonsam och innehåller vårdande ingredienser som aloe vera för att lugna huden. Eftersom den är icke-komedogen fungerar den även bra för dig som har en hudtyp med tendens till tilltäpptheter.

Storlek: 125 ml

Artikelnummer: 89945