Clarins Exfoliating Tonic Sugar Polisher 250 ml

En lyxig kroppspeeling berikad med ekologiska sockerkristaller och hasselnötsolja som effektivt avlägsnar orenheter. Den krämiga formulan smälter vid kontakt med huden och lämnar den omedelbart mjukare med en förnyad lyster.

Hur fungerar den?

Denna kroppsskrubb kombinerar mekanisk exfoliering med vårdande växtoljor för att ge huden en silkeslen känsla. De naturliga sockerkristallerna polerar varsamt bort döda hudceller medan hasselnötsoljan motverkar uttorkning och ger näring på djupet. Vid applicering frigörs uppfriskande eteriska oljor som stimulerar sinnena och skapar en känsla av välbefinnande i badrummet. Resultatet är en mjuk, slät hud med en förbättrad textur och en strålande finish.

Passar för

Alla hudtyper · Torr hud · Hemmaspa · Kroppsvård

Vad gör den unik?

  • Innehåller 99 % naturliga ingredienser som vårdar huden skonsamt
  • Ekologiska sockerkristaller ger en effektiv men varsam exfoliering
  • Hasselnötsolja skyddar mot uttorkning och gör huden smidig
  • Eteriska oljor ger en tonande effekt och en energigivande doftupplevelse

Vanliga frågor

Hur använder man Clarins Exfoliating Tonic Sugar Polisher?
Massera in produkten på fuktig hud över hela kroppen med cirkulära rörelser, gärna med extra fokus på torra partier som armbågar och knän. Skölj därefter noggrant med vatten för att avlägsna sockerkristallerna och lämna kvar den vårdande oljan på huden.

Passar Clarins Exfoliating Tonic Sugar Polisher för känslig hud?
Ja, tack vare dess innehåll av naturliga ingredienser och lugnande hasselnötsolja är den skonsam. Om du har mycket känslig hud kan du applicera den på ordentligt blöt hud för att sockerkristallerna ska smälta snabbare och ge en ännu mjukare peeling.

Storlek: 250 ml

Artikelnummer: 198521