Det här exklusiva sminksetet i limited edition innehåller en noga utvald trio för att skapa en tidlös och elegant smokey eye-look. Med fokus på både vårdande ingredienser och högpigmenterade formulas får du ett professionellt resultat som sitter säkert hela kvällen.
Vad innehåller setet?
Setet kombinerar tre av By Terrys mest hyllade produkter: den vattenfasta eyelinern Crayon Blackstar, den krämiga ögonskuggan Ombre Blackstar och den vårdande Mascara Terrybly. Tillsammans arbetar de för att definiera blicken med djup svärta och en skimrande bronsig nyans som enkelt tonas ut för en mjuk finish. Mascaran fungerar som ett serum för dina fransar, vilket gör att de känns starkare och fylligare vid varje användning. Den vackert frostade förpackningen gör boxen till en elegant gåva till dig själv eller någon du vill skämma bort lite extra.
Innehåller den ikoniska Mascara Terrybly med Lumicoat® Care-teknologi som stimulerar fransarnas tillväxt för mer volym och längd.
Ombre Blackstar är berikad med extrakt från tahitiska svarta pärlor för en utslätande och återfuktande effekt på ögonlocket.
Crayon Blackstar erbjuder en vattenfast formula med ceramid 3 som vårdar det känsliga området kring ögonen och bibehåller fuktbalansen.
Produkterna har en krämig textur som glider smidigt på huden och ger en långvarig finish utan att kladda eller lägga sig i veck.
Miljövänlig förpackning tillverkad av biobaserad plast från sockerrör.
Vanliga frågor
Hur använder jag produkterna i By Terry Starlight Glow Smokey Eyes Set för bäst resultat? Börja med att rama in ögat med Crayon Blackstar längs fransraden och tona ut linjen uppåt med fingertopparna för en mjuk bas. Applicera sedan Ombre Blackstar över ögonlocket som en primer eller skugga, och avsluta med Mascara Terrybly i sicksackrörelser från rot till topp för maximal definition.
Passar By Terry Starlight Glow Smokey Eyes Set även för personer med känsliga ögon? Ja, produkterna är framtagna med vårdande ingredienser som hyaluronsyra och ceramider för att vara skonsamma mot det ömtåliga ögonområdet. Den krämiga formulan är utvecklad för att sitta på plats hela dagen utan att irritera eller smula.
Crayon Blackstar: Applicera längs fransraden för en perfekt liner-look. Dra ut linern med fingertopparna upp mot ögonbrynen för att uppnå smokey-eye eller lägg lager på lager för att skapa en intensivare blick. Kan även användas under puderögonskuggor för att ge en ny dimension till din ögonlook.Ombre Blackstar: Dra ett streck längs fransrötterna för liner-effekt. Applicera ögonskugga på övre ögonlocket som en primer. Blanda in i huden med fingertopparna för att snabbt skapa en smokey-eye effekt.Mascara Terrybly: Applicera mascaran vid roten av de övre fransarna och arbeta ut till toppen i en sicksackrörelse. Använd borstens spets för att nå små och nedre fransar. Låt varje lager torka för att uppnå önskad effekt.