Miljövänlig micellär rengöring (pad-free). Inga rester kvar på huden. Lyxig, extremt krämig konsistens. Snabbare att ta bort makeup än med micellärt vatten. 100% sulfatfri - bra för känslig hud!
Micellär rengöring med närande olivolja och moringa-extraktet som avlägsnar skadliga föroreningspartiklar.
Snabb och lättanvänd och tar bort alla rester = noll behov av bomullsrondeller.
Mycket mild och passar känslig hud. Micellar Mousse lämnar dig återfuktad, fräsch och ren.
Aktiva ämnen:
- Olivolja: Avlägsnar skonsamt smuts, ger näring åt hudens naturliga hudbarriär och fyller på med naturliga oljor.
- Moringaextrakt: Rikt på oljesyra, en essentiell fettsyra känd för dess fuktgivande och närande egenskaper. Bildar en film på huden för att skydda den mot luftburna föroreningar.
- Glycerin: Naturligt fuktgivande ingrediens som finns i huden. Förbättrar hudens barriärfunktion.
Artikelnummer: 88201
- 2026-06-24
Tvättar bort lätt, superbra, huden torkas inte ut
- 2026-04-11
Medik8 har en sån fantastisk kvalité på alla produkter och den här är inget undantag. Väldigt fyllig och skön mousse som rengör på djupet men som ändå är skonsam och inte torkar ut huden.
- 2026-01-24
Skön,mjuk och lyxig produkt

