Mathilde och Madeleine von Rosen listar sina mors dag-favoriter
2025-05-20
Madeleine och Mathilde von Rosen är en mode-duo som förenar stil, kreativitet och entreprenörskap. De delar inte bara ett starkt band som mor och dotter, utan också en djup passion för skönhet – något vi har fått möjlighet att djupdyka i.

Tillsammans driver Madeleine och Mathilde modebutiken Rosen  - en personlig och lyxig destination för stilmedvetna Stockholmare. De både jobbar tillsammans, delar garderob och delar ofta skönhetstips med varandra. Inför mors dag berättar de mer om sin unika relation och tipsar om sina favoritprodukter just nu.
@mavorosen Reklam – alla våra älsklingsprodukter finns självklart hos @Bangerhead ♬ original sound - Mathilde
Great Deal
905 kr Rek.pris 935 kr
50ml 30ml
Narciso Rodriguez
548 kr Rek.pris 795 kr
Gåva
SkinCeuticals
903 kr Rek.pris 1 090 kr
50 ml Refill (50 ml)
Blanc Alabaster
Gåva
Bronze Honey
435 kr Rek.pris 510 kr
990 kr
445 kr
Beskriv er relation med tre ord:

Kärleksfull, enkel, rolig.

Vad inspireras ni mest av hos varandra?
Mathilde: Allt min mamma är – hon är queen.

Madeleine: Jag inspireras av Mathildes öga. Hon ser helheten innan någon annan gör det, och hennes förmåga att omvandla känsla till uttryck är magisk.

Ni är inte bara mamma och dotter, ni är också vänner och kollegor. Hur är det att jobba tillsammans?

Det finns en rakhet mellan oss, ett fritt språk och total tillit. Vi får ha roligt varje dag tillsammans, och det är underbart. Vi har alltid arbetat sida vid sida på något sätt – men nu gör vi det fullt ut.

Har ni någon gemensam produkt som påminner er om en speciell tid eller ett minne i er relation?

Mathilde: Narciso Rodriguez For Her. Den doften är så mycket vi. Den har stått i badrumsskåpet i alla, alla år. Den påminner om mammas garderob – där hon alltid tog sin sista spray innan hon gick ut genom dörren. Den där lilla stunden, doften i luften – det har fastnat. En doft av trygghet, kärlek och mamma.

Ditt bästa beauty-tips?

Mathilde: Sömn! Det löser mer än man tror – både för huden och sinnesron. Och självklart: fem minuter om dagen med min LED-mask. 

Madeleine: Håll det enkelt. Rengör noggrant, återfukta ordentligt – och låt huden andas.

Hur skiljer sig era skönhetsrutiner – och vad har ni tagit med er från varandra?

Mathilde: Jag är mer experimentell och älskar att testa nya produkter och trender. Allt jag ser på TikTok – från koreanska snail serums till hemmagjorda hårinpackningar – vill jag prova.

Madeleine: Jag är mer klassisk och lojal mot mina favoriter. Men Mathilde har inspirerat mig till att våga mer glow – och visst har ett och annat serum smugit sig in tack vare henne.

Vilka små rutiner eller stunder hjälper er att må bra och landa i er själva?
Mathilde: En promenad, LED-masken och tända ljus – det är mitt lilla andrum.
Madeleine: Jag varvar ner när jag får tvätta av mig sminket, lägga på min fuktkräm och sedan gå ner till mina små vovvar med en kopp te i handen.
Mathilde och Madeleines favoriter:

Hårvård

Oribe Hair Alchemy Fortifying Treatment Serum

Mathilde: Lyx för varje hårstrå. Stärker håret inifrån utan att tynga ner – en daglig ritual värd att längta till.

Shu Uemura Art Of Hair Izumi Tonic Strengthening Mask
Madeleine: Min hemmalyx jag inte kan vara utan. Ger en spa-lik känsla varje gång – stärker och mjukgör på djupet.

Doft

Narciso Rodriguez For Her Eau de Parfum

Mathilde: Elegant och sensuell med en mjuk, pudrig blommighet – en doft som känns som hemma.

Memo Paris African Leather Eau de Parfum

Madeleine: Varm, kryddig och mystisk. Som att bära en hemlighet från savannen – i parfymform.

Återfuktning

SkinCeuticals Hydrating B5 Serum

Mathilde: En törstsläckare för huden. Återfuktar intensivt och räcker längre än man tror.

Caudalíe Resveratrol-Lift Firming Cashmere Cream

Madeleine: Som cashmere för huden. Mjuk, lyxig och ett måste i min morgonrutin.

Foundation
 
Hourglass Vanish Seamless Finish Foundation Stick

Mathilde: Smälter in i huden som ett andra lager. Resultatet? En mjuk, airbrushed finish med soft-focus-effekt.

Shiseido GSC UV Tanning Compact Foundation

Madeleine: Sommar på burk – året runt. Ger en solkysst look med jämn täckning och naturlig lyster.

Läppar
La Mer The Lip Volumizer – i nyansen Sheer Glow

Mathilde: En lyxig känsla för läpparna – återfuktar, ger glow och skapar en fylligare look i ett svep.

Laura Mercier Petal Soft Lipstick Crayon – i nyansen Rouge Essentiel

Madeleine: Den perfekta rödtonen som livar upp hela ansiktet. Krämig, lätt att applicera och alltid rätt.

Utforska alla Mathilde och Madeleines favoriter nedan.
50 ml Refill (50 ml)
Great Deal
905 kr Rek.pris 935 kr
445 kr
Gåva
Bronze Honey
435 kr Rek.pris 510 kr
Blanc Alabaster
990 kr
Gåva
SkinCeuticals
903 kr Rek.pris 1 090 kr
50ml 30ml
Narciso Rodriguez
548 kr Rek.pris 795 kr

Produkter från artikel